bora uluyol

 

1972 Eskişehir doğumluyum.Lise eğitimimi Eskişehir Atatürk Lisesi’nde,  üniversite eğitimimi  İTÜ Uçak ve Uzay Müh. Fakültesinde devam ettim.

Sanat çalışmalarıma küçük yaşta başlayarak  suluboya, pastel, yağlıboya resim tarzlarında birçok karma ve kişisel sergilerde yer aldım.

Minyatür sanatı konusunda ki eğitimime 2013 yılında İstanbul -Üsküdar Türk İslam Sanatları Eğitim Merkezi’nde  başladım.

Bu alandaki çalışmalarıma  İstanbul-  Bağlarbaşı Türk İslam Sanatları  İhtisas Merkezi’nde Dilek Yerlikaya ile devam ettim.

2014, 2015, 2016 yıllarında   İSMEK  Feshane ‘de Minyatür Karma Sergisine,

2016 yılında Pendik  / Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi  Minyatürle Yüzleşme Sempozyumu’na   “Hz. Musa’nın Büyücülerle Savaşı” adlı  eser  ile katılıp;

2016 yılında İsmek Geleneksel  Sanatlar yarışmasında “Lokman Hekim” adlı eserim  ile sergileme ödülü,

2016 yılı Geleceğin Ustaları yarışmasında da  “Hz. Salih ve Deve Kıssası”  adlı eserle de  mansiyon ödülü  aldım.

2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Geleneksel Sanatlar Derneği’nin hazırlamış olduğu “Türkiye’nin Ustaları (Marmara Bölgesi) envanter çalışmasına seçildim.

2018 yılında  Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi  / İSMEK 22. Yıl Genel Sergi ve Festivali'ne ,

2018 yılında İstanbul Deniz Müzesi / Harfi Harfine Karma Geleneksel  Sanatlar Sergisine,

2018 yılında Sultanahmet / Antik CISTERNA otelde ZAMAN-SAL Dilek Yerlikaya  ve Öğrencileri  Karma Minyatür sergisine ,

2018 yılında  Kartal Belediye Binası /  GEÇMİŞİN HAYALETLERİ - Bugünün Minyatürleri  Karma sergisine.

2018 yılında 7 Tepe Geleneksel Sanatlar Bienali’ ne Akdeniz Medrese’sinde  Haneler  projesinde  “Silahhane” ve “Saraçhane” adlı çalışmalarımla katıldım,

2018 yılında  Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde  FALNAME  konseptli ilk  Solo  Minyatür  Sergimi  açtım.    Bu sergide  mitolojik hikayeleri barındıran Falname’lerde ki  eserleri kendi tarzımla yeniden yorumlayarak sanatseverlerin beğenisine sundum.

2019 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Sergi Salonunda  açtığım  2. Solo Minyatür Sergimde Falname eserleri ile birlikte farklı konseptlerde ki  çalışmalarıma da yer verdim.